Targi Światło to największe w Polsce wydarzenie poświęcone branży oświetleniowej, które każdego roku gromadzi setki...
Od 16 do 19 maja 2022 r. odbędzie się w Poznaniu kolejna edycja biznesowych Targów Wnętrz HOME DECOR. Wydarzenie to co roku odwiedzane...
Jak skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii niezbędnej do funkcjonowania systemu oświetleniowego? Jakie kroki poczynić aby efektywnie wykorzystać dotychczasowe rozwiązania? Jak sprawdzić konieczność wdrożenia ewentualnych zmian? Odpowiedzią może być szczegółowa analiza, czyli, cieszący się coraz większą popularnością, audyt.
Szczegółowej analizie może zostać poddane oświetlenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bez względu na rodzaj sprawdzanego systemu, audyt ma zapewnić optymalne oświetlenie przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów finansowych ponoszonych z tego tytułu, dlatego warto wykonać logowanie w Betsafe kasyno uważniej przyjrzeć się szerokiej gamie możliwości, jakie stoją za tym pojęciem.
Gruntowna analiza
Przed wprowadzeniem zmian w infrastrukturze oświetleniowej, w pierwszej kolejności, należy skupić się na weryfikacji aktualnego stanu systemu. - Szczegółowa inwentaryzacja poszczególnych elementów, zebranie informacji dotyczących średniego zużycia energii w tym zakresie a także przeanalizowanie danych odnośnie jakości oświetlenia to główne czynności, które należy wykonać przed przystąpieniem do audytu – mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan. – Inwentaryzacji powinny zostać poddane wszelkie urządzenia związane z oświetleniem, z zainstalowanymi źródłami światła oraz oprawami na czele – dodaje. Jeśli chodzi o wewnętrzne systemy oświetleniowe to poszczególne elementy powinny zostać podzielone na odpowiednie grupy, przypisane pomieszczeniom, w ramach których funkcjonują. Głównymi kryteriami , którymi warto kierować się podczas dokonywania podziału, są podstawowe wymiary lokali oraz wymagany poziom oświetlenia. Efektem przeprowadzonej identyfikacji określone zostaną przeciętne koszty zużycia energii przez poszczególne systemy oraz poziom zaspokojenia potrzeb dla danego obiektu czy terenu.
Niskobudżetowa modernizacja
Szczegółowa analiza systemów oświetleniowych, funkcjonujących w ramach danego podmiotu, umożliwia wykrycie ewentualnych niedoskonałości w tym zakresie. Taka weryfikacja pozwala m.in. stwierdzić, które oprawy są najbardziej energochłonne oraz jakie podzespoły najczęściej ulegają awariom a także gdzie natężenie światła jest zbyt małe. Zmiana infrastruktury wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi nakładami finansowymi. W przeważającej ilości przypadków oszczędności idące za wymianą przestarzałych opraw mogą pokryć sporą część wydatków potrzebnych na przeprowadzenie zmian. Jeśli chodzi o obniżenia kosztów to istotną rolę odgrywa również optymalne wykorzystanie rezultatów przeprowadzonego audytu. Naprawa uszkodzonych układów, wybór alternatywnych źródeł światła czy może wyłączenie zbędnych punktów może okazać się wyjątkowo korzystnym finansowo rozwiązaniem. Warto także pamiętać, że nawet na pozór poprawnie działająca instalacja może być źródłem przepięć, mających znaczący wpływ na ostateczny pobór energii. Szczegółowy przegląd infrastruktury oświetleniowej ma m.in. na celu wyeliminowanie właśnie takich przypadków.
Audyt oświetleniowy jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich gmin, które starają się optymalnie zarządzać budżetem. Z tym,że kwestie finansowe nie są jedynym czynnikiem przemawiającym za ich koniecznością, bowiem takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Technologia LED, która połączy się z Twoim smartfonem
Inżynierowie z GE pomogli stworzyć technologię Link – LEDowe źródło światła, która potrafi porozumieć się z tabletem oraz smartfonem. W urządzeniu zainstalowany został chip, dzięki któremu Link łączy się bezprzewodowo z Internetem i komunikuje z użytkownikiem poprzez mobilną aplikację Wink, stworzoną przez firmę Quirky.
Według szacunków firmy analitycznej Parks Associates, rynek inteligentnych urządzeń domowych intensywnie rośnie. Sprzedaż w ośmiu głównych kategoriach połączonych produktów domowych – w tym źródeł światła, termostatów, kamer wideo, wzrośnie dwukrotnie do 2018 r., osiągając 25 milionów urządzeń wartych 3,5 miliarda dolarów.
Firmy GE i Quirky planują wspólnie zaprojektować i stworzyć linię inteligentnych domowych urządzeń połączonych Internetem rzeczy (styk czujników, baz danych, komunikacji), dzięki czemu użytkownik będzie miał możliwość zdalnego sterowania przedmiotami. Wśród dotychczas wprowadzonych rozwiązań obu firm jest między innymi: Link – reprezentująca segment oświetleniowy oraz klimatyzator Aros. Aplikacja Wink służy jako pilot – uczy się planu dnia użytkownika, odnajduje jego lokalizacje, informacje o pogodzie i wcześniejszym użytkowaniu inteligentnych urządzeń.
Oświetlenie Link zużywa do 80% mniej energii na oświetlenie niż konwencjonalne źródła światła. Dostępne jest w trzech wariantach: wersji 60W do opraw wolnostojących, jako wewnętrzne oświetlenie o szerokim strumieniu świetlnym do zastosowania np. w jadalni czy salonie oraz jako oświetlenie punktowe do zastosowania wewnętrznego bądź zewnętrznego – w trosce o wzrost bezpieczeństwa użytkownika.
Cena pojedynczego źródła światła Link wynosi niecałe 15 dolarów, co stawia ją na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności cenowej wśród analogicznych rozwiązań dostępnych na rynku.
Korzystanie z technologii Link jest możliwe po podłączeniu do koncentratora Wink (koszt niecałe 50 dolarów), który pozwala dodatkowo na zarządzanie kilkoma innymi urządzeniami domowymi, takimi jak: termostaty, drzwi garażowe, kamery ochronne. W przypadku, gdyby użytkownik był zainteresowany wyłącznie sterowaniem oświetleniem, będzie mógł nabyć sam pakiet startowy GE Link. Zestaw będzie dostępny w sprzedaży na jesień b.r. Będzie zawierał dwa źródła LED 60W A16 oraz nieduży koncentrator, który za pomocą technologii ZigBee będzie sterował oświetleniem.
Na chwilę obecną technologia Link dostosowana jest pod względem napięca do rynku amerykańskiego (napięcie 120V; w Polsce jest to 230V). Dystrybucja odbywa się poprzez sklep internetowy Home Depot.
Więcej informacji na temat GE Lighting na stronie internetowej: LightingWeb oraz Twitterze i forum Illuminated Minds
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Źródła LED jako oświetlenie ogólne w domu? Oczywiście, że tak.
Ledecco przedstawia pierwszy produkt z nowej serii: Domo LED o szerokim kącie rozsyłu światła. Źródła oświetlenia LED, choć szybko zdobywają przychylność klientów, póki co wciąż są na naszym rynku nowinką, z czym wiąże się stosunkowo mała wiedza powszechna oraz wątpliwości przy decyzji o wyborze takiego, a nie innego rozwiązania w zakresie oświetlenia. Nic dziwnego, bowiem technologia LED największe osiągnięcia zanotowała na przestrzeni ostatnich kilku lat, co czyni z niej najlepiej rokujący kierunek dla rozwoju oświetlenia w przyszłości.
Czy LED nadaje się na oświetlenie ogólne do mieszkania?
W większości poradników i artykułów mających na celu przybliżenie konsumentom najważniejszych cech źródeł światła opartych na technologii LED podkreśla się ich liczne zalety, z których najważniejszymi są energooszczędność, trwałość oraz wydajność znacznie przekraczającą tradycyjne oświetlenie. Przeciętnie lampa wykonana w technologii LED to oszczędność energii sięgająca 80% w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, zaś skuteczność mierzona w ilości lumenów uzyskanych z jednego Wat jest – w zależności od parametrów – jest od 4 do 6 razy wyższa niż w przypadku żarówek halogenowych. Zwykle spotkać się można także z opiniami, według których źródła LED są odporne na uderzenia, charakteryzują się niską emisją ciepła, a dzięki dostępności barw światła czy możliwości pracy ze ściemnaczami dają nieograniczone wręcz możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Do wad zalicza się się głównie wysoką cenę instalacji. To prawda, cena samego źródła jest wyższa, ale właściwość tę należy zawsze rozpatrywać w kontekście znaczących oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, oraz biorąc pod uwagę czas życia produktu przewidziany na ok. 30 000 godzin.
LED w domu w zależności od potrzeb
Konsument łatwo natknie się także na informacje, zgodnie z którymi lampy LED emitują tylko zimne światło, a nawet jeśli emitują ciepłe to są znacznie droższe, lub nie nadają się do zastosowania w mieszkaniu ze względu na wąski kąt świecenia. Otóż źródła świecące ciepłym światłem są na naszym rynku jak najbardziej dostępne, a kąt świecenia lampy zależy od zastosowanej przy jej konstrukcji obudowy i soczewki. Jednym z obszarów, w którym występuje najwięcej wątpliwości i pytań jest odpowiednie przeznaczenie dla ledówek, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Natomiast możliwości zastosowania tej technologii są ogromne i różnorodne, tylko uzależnione od wyboru sprzętu o odpowiednich parametrach. Dziś możliwości oświetleniowe LED to aranżacja wnętrz, eksponowanie mebli, nadawanie charakteru pomieszczeniom, oświetlenie punkowe i akcentujące, a zarazem zastosowanie ogólne: czyli równomierne, niezawodne i do tego bardzo oszczędne oświetlenie wnętrz.
Domo Led: szeroki kąt świecenia dla równomiernego oświetlenia ogólnego
Oświetlenie LED o szerokim kącie rozsyłu światła to rozwiązanie problemu równomiernego oświetlenia pomieszczeń. Firma Ledecco dostrzegając zapotrzebowanie klientów na tego typu zastosowanie w zakresie oświetlenia domów i mieszkań zaprojektowała i wyprodukowała Domo Led GU10 o kącie rozsyłu światła wynoszącym 100º. Domo Led GU10 o mocy 5W to doskonała alternatywa dla klientów pragnących uzyskać efekt jasnego, równomiernego, a zarazem oszczędnego i bezawaryjnego oświetlenia ogólnego we wnętrzach. Produkt jest odpowiednikiem halogenu o mocy 25W na trzonku GU10, stanowiąc jego kompatybilny zamiennik. Barwa światła do wyboru – zimna lub ciepła daje możliwość aranżacji wnętrza w zależności od upodobań, a wyjątkowa nawet jak na źródło LED niezawodność tego w pełni polskiego produktu to wygoda bezawaryjnej instalacji na lata.
Źródło: www.ledecco.com
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poprawa estetyki - Światło białe wydobywa walory miejskiego krajobrazu nocą
Białe światło to nie jedyna możliwość oświetlania ulic i domów nocą, ale żadna inna technika nie oferuje tak dużej elastyczności. Sprawdza się ono się tylko w różnych zastosowaniach, ale także świetnie dopełnia fakturę tradycyjnych i nowoczesnych materiałów budowlanych. Nawet zieleni nadaje żywy i zdrowy kolor.
Naturalna atmosfera otoczenia
Światło białe idealnie nadaje się również do funkcjonalnego oświetlania ulic czy miejsc wspólnego użytkowania. Większość osób przedkłada jego naturalną barwę nad tradycyjną żółtą poświatę lamp sodowych. W jednej z ankiet prawie 90% respondentów oceniło białe światło jako bardziej autentyczne. A jeśli uwzględnimy efekt większego poczucia bezpieczeństwa, białe światło to najlepszy sposób na to, aby ulice stały się weselsze i bardziej przyjazne mieszkańcom.
Upiększanie miasta
Białe światło podkreśla przestrzenie i niuanse architektoniczne, uwypuklając detale wystroju zwykle niewidoczne nocą. W ten sposób może poprawić zdanie mieszkańców o swoich miastach, zachęcając ich do wieczornego wyjścia na zewnątrz i dając poczucie prawdziwej miejskiej dumy.
(fot. Philips)
Poprawa estetyki
Władze miast bardzo poważnie traktują kwestie właściwego oświetlenia. Tu również preferowane jest światło białe. Prezes madryckiego stowarzyszenia Somosaguas Neighbourhood Association przyznaje: „To oświetlenie pozostaje w zgodzie z naszymi rygorystycznymi wymaganiami estetycznymi. Białe światło jest bardziej zbliżone do naturalnego, co poprawia jakość życia mieszkańców, a przy tym podnosi wartość nieruchomości”.
Pomiar postrzegania barwy oświetlenia
W 2005 r. we francuskim Lyonie przeprowadzono test EVALUM* w warunkach naturalnych. Studenci mieszkający w kampusie INSA oraz mieszkańcy 6. dzielnicy zostali poproszeni o ocenę różnego rodzaju oświetlenia. Ankieta jednoznacznie pokazała, że preferowane jest ciepłe, białe światło emitowane przez lampy takie jak MASTERColour 3000K czy MASTER CosmoWhite. Poziom zadowolenia z tych lamp był wyższy niż w przypadku wysokoprężnych lamp sodowych lub zimnego światła białego (4000–4200 K).
* EVALUM: Evaluation de lumieres urbaines pour un eclairage durable (Ocena źródeł światła dla energooszczędnego oświetlenia).
Źródło: www.lighting.philips.pl
Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest zdywersyfikowaną firmą, skupioną na ochronie zdrowia i poprawie jakości ludzkiego życia dzięki wprowadzanym we właściwym czasie innowacjom. Philips jest światowym liderem w ochronie zdrowia, kształtowaniu stylu życia oraz oświetleniu, wykorzystującym technologie i wzornictwo do opracowywania rozwiązań odpowiadających ludzkim potrzebom – zgodne z przyrzeczeniem marki „sense and simplicity”. Philips, z centralą w Holandii, zatrudnia ponad 118 tysięcy pracowników w ponad 60 krajach na całym świecie. W 2009 roku sprzedaż Philips na świecie osiągnęła 23 mld euro. Philips jest światowym liderem na rynku diagnostycznego sprzętu medycznego i systemów monitorowania zdrowia pacjenta, energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych oraz produktów konsumenckich: sprzętu TV i AGD, golarek, elektroniki użytkowej oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowe informacje na stronach www.pr.philips.pl oraz www.philips/com/newscenter
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Białe światło - nasze potyczki z ciemnością – Bezpieczeństwo
Światło dzienne odgrywa ogromną rolę dla życia, ale nocą nasz świat oświetlają lampy uliczne. Wysokiej jakości światło białe ma wiele zalet, których brakuje tradycyjnemu światłu żółtemu. Ludzie obawiają się spacerowania po ulicach nocą, bo po prostu boją się nieznanego. W kiepsko oświetlonych miejscach trudniej rozpoznać osoby, a w miejscach zacienionych może chować się ktoś niebezpieczny. Według ostatnich badań przeprowadzonych w Polsce prawie 75% ankietowanych osób powiedziało, że obawiają się przechodzić nocą w miejscach nieoświetlonych.
Pomocne białe światło
Białe światło wyzwala w ludziach poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Doskonałe oddawanie barw i wysoka jasność świecenia umożliwiają łatwe rozpoznawanie przedmiotów, kształtów, barw i innych detali. Co ważne, łatwo jest rozpoznać twarze, nawet z dużej odległości, a to obniża nasz niepokój. Białe światło jest na tyle intensywne, że nie tworzy żadnych zacienionych stref.
Bezpieczny okrąg
Białe światło tworzy efekt „bezpiecznego okręgu”. Kiedy mieszkańcy poczują się bezpieczniej na swojej ulicy to częściej po niej spacerują. To zachęca też innych do spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach, im więcej osób tym mniej nieprzyjemna i wyludniona wydaje się ta ulica dla wszystkich. To także odstrasza wandali i przestępców; dzięki temu nasze miasta stają się coraz bezpieczniejsze i atrakcyjniejsze dla mieszkańców, i odwiedzających.
(fot. Philips)
Mniej strachu i przestępstw
Ostatnie badania wskazały, że lepsze i jednorodne światło redukuje poczucie strachu. Rzecznik policji z Walii wypowiedział się w następujący sposób: „Białe światło umożliwia rozpoznawanie kolorów i twarzy, przez co jest pomocne w walce z przestępstwami - odstrasza przestępców co znacznie pomaga policji”. Białe światło również umożliwia lepszy odczyt zapisu z kamer przemysłowych, co ułatwia zdobycie materiału dowodowego.
Spadek liczby przestępstw dzięki białemu światłu
W roku 2000 Instytut Kryminologii przy Uniwersytecie w Cambridge przeprowadził badanie dotyczące wpływu białego oświetlenia na liczbę przestępstw w dwóch dużych angielskich miastach. W Dudley, spadek liczby przestępstw wyniósł 41% w strefie eksperymentalnej, w porównaniu z 15% w strefie kontrolowanej. W miejscowości Stoke, te wartości wynosiły 43% w strefie eksperymentalnej, w dzielnicach do niej przyległych – 45%, a w dwóch strefach kontrolowanych zaledwie – 2%. Okazało się bowiem, że finansowe korzyści za spadku liczby przestępstw przerosły koszty związane z zainstalowaniem nowego oświetlenia o 2,4 do 10 razy już po 1 roku co jest bardzo opłacalnym przedsięwzięciem.
Źródło: www.lighting.philips.pl
Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest zdywersyfikowaną firmą, skupioną na ochronie zdrowia i poprawie jakości ludzkiego życia dzięki wprowadzanym we właściwym czasie innowacjom. Philips jest światowym liderem w ochronie zdrowia, kształtowaniu stylu życia oraz oświetleniu, wykorzystującym technologie i wzornictwo do opracowywania rozwiązań odpowiadających ludzkim potrzebom – zgodne z przyrzeczeniem marki „sense and simplicity”. Philips, z centralą w Holandii, zatrudnia ponad 118 tysięcy pracowników w ponad 60 krajach na całym świecie. W 2009 roku sprzedaż Philips na świecie osiągnęła 23 mld euro. Philips jest światowym liderem na rynku diagnostycznego sprzętu medycznego i systemów monitorowania zdrowia pacjenta, energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych oraz produktów konsumenckich: sprzętu TV i AGD, golarek, elektroniki użytkowej oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowe informacje na stronach www.philips.com/newscenter lub www.pr.philips.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na tanich LED nie zaoszczędzisz
W sprzedaży dostępna jest coraz szersza oferta produktów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED. Bardzo często na jednej półce można znaleźć droższe produkty dobrej jakości i tanie, niemarkowe wyroby. Już na pierwszy rzut oka widać miedzy nimi różnicę w jakości wykonania, jednakże klienci i tak często wybierają produkt tańszy. Rozczarowanie przychodzi nieco później, gdy „tanie” LED szybko się przepalają.
Dobre, wysokiej jakości lampy LED to efektowne i efektywne energetycznie światło dla domów, ale też obiektów handlowych i użytkowych, hoteli czy restauracji. Dzięki swojej wysokiej efektywności (skuteczności świetlnej) przynoszą oszczędności w rachunkach za energię elektryczną, a jednocześnie wytwarzają jednorodne światło dobrej jakości. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii są znacznie bardziej trwałe niż wszelkie inne rodzaje źródeł światła, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację także tam, gdzie wcześniej używali zwykłych żarówek.
Nie każdy jednak wie, że lampa LED, to nie tylko świecąca dioda, ale także wbudowany elektroniczny układ zasilający.
Lampy LED to skomplikowane urządzenia, w których są zastosowane elementy o zaawansowanej technologii zapewniające ich prawidłową pracę. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenie, gdyż za jakość trzeba (i warto) zapłacić. Na półkach sklepowych obok produktów renomowanych firm znaleźć można także tanie LED. Czy warto jednak po nie sięgać?
Niemarkowe lampy LED mogą nas bardzo rozczarować, ponieważ system LED to już nie „zwykła”, klasyczna żarówka, ale znacznie bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie źródło światła. Dlatego też warto jest wiedzieć o niej trochę więcej, aby podjąć właściwą decyzję. Marnej jakości podzespoły instalowane w tanich produktach są przyczyną zarówno krótkiej trwałości lamp LED jak i wytwarzania światła o słabszej jakości.
To jednak nie wszystko – zamontowanie lamp LED niewiadomego pochodzenia może doprowadzić do uszkodzenia oprawy oświetleniowej lub nawet elementów instalacji elektrycznej. Dlatego też, zwłaszcza gdy wykonuje się całą nową instalację elektryczną (instalację oświetleniową), nie warto sugerować się ceną i kupować tanich, niemarkowych LED. Po zamontowaniu złej jakości lampy LED, może dojść do przegrzania samej lampy, oprawy oświetleniowej oraz elementów instalacji elektrycznej, co zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru.
- Tanie podzespoły układu elektronicznego, niska precyzja wykonania oraz nieefektywne odprowadzenie ciepła wytwarzanego podczas świecenia mogą być przyczyną zwarć, albo stopienia obudowy lampy LED lub elementów oprawy.
Jeśli mamy wątpliwości, czy dany produkt LED jest dobrej jakości lepiej zrezygnować z jego zakupu i wybrać produkt być może droższy, ale znanego producenta. A co jeśli nie stać nas na markową lampę LED? Wybierzmy wówczas żarówkę halogenową lub świetlówkę kompaktową, które również gwarantują oszczędność energii i są dobrym zamiennikiem tradycyjnych żarówek.
Źródło: OSRAM
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Światło, które odmienia przestrzeń
W dzisiejszym świecie sztuczne źródła światła odgrywają bardzo ważną rolę. Tego typu oświetlenie towarzyszy nam wszędzie: w domu i w pracy, podczas relaksu i w czasie podróży. Nie jesteśmy już tak na prawdę w stanie bez niego funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby źródło tego światła było jak najzdrowsze dla naszych oczu, a równocześnie jak najbardziej energooszczędne. Nie od dziś wiadomo, że światło – zarówno to sztuczne, jak i słoneczne, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Źle dobrane, sztuczne oświetlenie może powodować przemęczanie i łzawienie oczu, apatię, zrezygnowanie, rozespanie oraz znudzenie. Nie należy więc tego lekceważyć.
Zdrowe źródło sztucznego światła
Producenci oświetlenia oferują dziś szeroką gamę produktów, z czego pod wieloma względami najlepsze wydają się być lampy diodowe wykorzystujące technologię LED. Wśród wielu zalet tego typu oświetlenia wymienić można o wiele dłuższą trwałość, większą energooszczędność oraz znacznie mniejsze nagrzewanie powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Ponadto lampy LED charakteryzują się brakiem zależności barwowej od napięcia zasilającego oraz niezbyt dużymi rozmiarami. Cechy te wpływają na ich bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od przemysłu ciężkiego, a skończywszy na dekoracjach wnętrz mieszkań. Co więcej, technologia LED uznawana jest przez ekspertów z branży za jedną z najbezpieczniejszych dla oczu, ponieważ emituje światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Zbyt ostre oświetlenie może podrażniać wzrok, odbijać się od różnych powierzchni i rozpraszać się. Natomiast zbyt słabe światło mocno męczy i osłabia oczy – mówi Mariusz Gawroński z firmy LARS, producenta produktów oświetleniowych opartych na technologii LED.
(fot. LARS)
Odpowiednio dobrane światło w pracy
Oświetlenie w miejscu pracy powinno umożliwiać pracownikom odpowiednie i efektywne funkcjonowanie. Dlatego warto zainwestować w lampy LED. Światło,które jest emitowane przez diody LED swoją barwą i temperaturą zbliżone jest do światła naturalnego, dzięki czemu w mniejszym stopniu obciąża wzrok i pozwala na większe skupienie. - Technologia LED pozwala ponadto tworzyć światło o różnorodnych barwach a wykorzystując odpowiednie kolory świetlnych detali, można wykreować przestrzeń odpowiadającą konkretnym potrzebom – dodaje Mariusz Gawroński. Teoria psychologów behawioralnych mówi,że do aranżacji biur najlepiej wykorzystać lampy emitujące światło w barwach czerwonej, niebieskiej i żółtej. Te podstawowe trzy kolory są odpowiedzialne za stymulację psychiki, ciała oraz umysłu. Kolor czerwony działa pobudzająco i energetyzująco - z tego względu sprawdza się również w takich miejscach, jak kluby fitness i siłownie. Natomiast barwa żółta wpływa stymulująco na organizm, a niebieska inspiruje.
(fot. LARS)
Światło w domu
Technologia LED bardzo dobrze sprawdzi się również w otoczeniu domowym, gdzie potrzebujemy przede wszystkim spokoju oraz odpoczynku. Po całym dniu w pracy, bardzo często przy komputerze, relaksu potrzebuje przede wszystkim nasz wzrok. Diody LED w postaci lamp czy też węży świetlnych pozwalają na spędzenie czasu przy ulubionej książce czy czasopiśmie, nie nadwyrężając tym samym i tak już przemęczonych oczu. Oświetlenie LED sprawdza się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczeń. Produktów diodowych można użyć m.in. do aranżacji pracowni, gabinetu, wnętrza salonu, kuchni oraz sypialni. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, mamy do wyboru lampy dające światło kolorowe a także naturalne. Zdaniem specjalistów w domowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się świetlne dodatki w odcieniach zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci. Jednakże zależy to oczywiście od rodzaju pokoju. Psycholodzy radzą, aby zielonym kolorem dekorować m.in. sypialnie, ponieważ działa on pozytywnie na układ nerwowy, a także odstresowuje i relaksuje.
(fot. LARS)
Różnorodność produktów i szerokie zastosowanie
- Oświetlenie LED można stosować w najróżniejszych aranżacjach, począwszy od efektownych świetlnych reklam (za pomocą np. produktów LedNEON), elementów dekoracyjnych w teatrach czy klubach (np. z wykorzystaniem przewodów LumiTec), przez oświetlanie konturów budynków (np. węże świetlne i węże LED), a skończywszy na oryginalnie ozdobionych sufitach i ścianach w domach i mieszkaniach (np. LedTEC) – podsumowuje Mariusz Gawroński. A wszystko po to, aby stworzyć wnętrza, w których będziemy czuć się bezpiecznie, swobodnie, a także takie, na które zwrócimy uwagę. Ze względu na funkcjonalność, energooszczędność , bezpieczeństwo oraz możliwości wizualnych aranżacji, diody LED są najlepszą alternatywą dla tradycyjnych, sztucznych źródeł światła.