Targi Światło to największe w Polsce wydarzenie poświęcone branży oświetleniowej, które każdego roku gromadzi setki...
Od 16 do 19 maja 2022 r. odbędzie się w Poznaniu kolejna edycja biznesowych Targów Wnętrz HOME DECOR. Wydarzenie to co roku odwiedzane...
Obecnie wyróżniamy wiele rodzajów lamp - a należą do nich:
Lampy Żarowe - inaczej mówiąc są to po prostu zarówki zasilane energią elektryczną. Element świecący ( żarnik) wykonany jest z wolframu, który pod wpływem przepływu prądu elektrycznego rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. W wyniku promieniowania cieplnego rozżarzony przewód zaczyna świecić. Wewnątrz szklanej bańki panuje próżnia, choć częściej jest ono raczej wypełnione mieszaniną gazów.
Lampy fluorescencyjne (świetlówki) - światło jest w nich wytwarzane poprzez wzbudzenie warstwy luminoforu, przy pomocy promieniowania ultrafioletowego, wytworzonego podczas wyładowania. Nazwę tę stosuje się najczęściej w odniesieniu do niskoprężnej lampy rtęciowej. Potocznie nazywa się ją również jarzeniówką.
Lampy halogenowe - lampy żarowe wypełniona gazem, która zawierają włókno (skrętkę) wolframowe i małą ilość halogenków.
Lampy metalohalogenkowe - światło powstaje tutaj w wyniku promieniowania mieszaniny par metalu (np. rtęci) i produktów rozkładu halogenków (np. halogenków talu, indu albo sodu).
Lampy jarzeniowe - sąto lampy najczęściej dwuelektrodowe, która pracują w zakresie wyładowania jarzeniowego w gazie szlachetnym. Rodzajem lampy jarzeniowej jest wysokonapięciowa rura jarzeniowa, inaczej nazywana neonem. Występuje w postaci prostej lub zakrzywionej rury szklanej wypełnionej gazem szlachetnym (np. neonem, ksenonem) lub parami rtęci.
Lampy indukcyjne - Lampa QL, która działa w oparciu o zasadę funkcjonowania niskoprężnej lampy rtęciowej, jednak bez zastosowania elektrod. Jonizacja gazu w przestrzeni wyładowczej otrzymywana jest w procesie indukcji elektromagnetycznego pola wysokiej częstotliwości.
Lampy kwarcowe - lampy wykonane ze szkła kwarcowego, źródło promieniowania nadfioletowego powstającego pod wpływem pola elektrycznego przez wzbudzenie par rtęci albo gazów szlachetnych. W zależności od zastosowania rozróżniamy dwa rodzaje lamp: terapeutyczne i bakteriobójcze.
Lampy rtęciowe - lampa o wyładowaniu łukowym, źródło światła ultrafioletowego i widzialnego, w którym pobudzane do świecenia są pary rtęci. Lampy te są stosowane jako najsilniejsze źródła światła o mocach dziesiątek kW.
Lampy rtęciowo - żarowe -zawierają w tej samej bańce skrętkę lampy żarowej oraz rurkę wyładowczą wysokoprężnej lampy rtęciowej, które są połączone szeregowo.
Lampy sodowe (HPS, WLS, SON) - lampy wyładowcze, których światło pochodzi głównie ze wzbudzenia atomów par sodu.
Lampy Wood'a (BLB -Black Light Blue) - lampy rtęciowe niskoprężne (z powłoką luminoforową) lub wysokoprężne zbudowane są w celu wysyłania promieniowania UV-A bez, lub prawie bez promieniowania widzialnego.
Zwane są potocznie żarówkami LED. Jest to źródło światła oparte na elektroluminescencyjnych diodach, umieszczone w obudowie, która pozwala zastosować je w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek.
Wygraj v kasynie Wulkan 30 darmowych spinów szybko! Jackpot 6000 to gra dla lubiących ryzykowne wyzwania i wysokie wygrane! 5 bębnów, 3 rzędy, gra z Jokerami i 2 dodatkowymi opcjami – podwójnym orłem i reszką. Dla wymagających - tryb supermeter! To wszystko daje Ci szansę szybkiego sukcesu. Wygrywaj i podwajaj swoje pieniądze grając w orła i reszkę, odbieraj wygraną w dowolnym momencie.
Biała dioda elektroluminescencyjna, składa się zwykle z dwóch zasadniczych elementów: niebieskiej diody elektroluminescencyjnej i luminoforu. Niebieska dioda elektroluminescencyjna, emituje światło o długości fali dochodzącej do około 450 nm. Niebieskie światło pobudza do świecenia luminofor umieszczony w obudowie diody. Luminofor zaś, emituje światło żółto zielone, które zmieszane ze światłem niebieskim diody daje światło białe. W zależności od typu luminoforu możemy uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej. Aktualnie najlepsze LED-owe źródła światła białego cechują się sprawnością do 200 lumenów z wata mocy elektrycznej.
Miedzynarodowy Dzień Elektryki
Obchodzony jest na świecie 10 czerwca. W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Elektryki organizuje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Święto to zostało ustanowione w 1986 roku w 150 rocznicę śmierci (10 czerwca 1836 r.) francuskiego uczonego André Marie Ampère’a.
Karkonoski Festiwal Światła
Jest nawiązaniem do słynnego festiwalu światła Fête des Lumières we francuskim mieście Lyon, który od lat jest miejscem, w którym technologia i nauka łączą się ze sztuką i edukacją. O wyborze miejsca tego Festiwalu w Polsce zadecydowały piękna sceneria oraz plenery regionu karkonoskiego. Firma LBL s.c. partner handlowy Philips Lighting Poland S.A. jest wyłącznym realizatorem i autorem projektu Karkonoski Festiwal Światła.
Oficjalna strona: www.kfs24.pl
Rynek elektryczny
Jest niezależnym , nowoczesnym i dynamicznym miesięcznikiem środowiskowym skierowanym do branży elektrotechnicznej i jej otoczenia. Na łamach tego pisma znaleźć można raporty branżowe, rankingi i przeglądy produktów, analizy segmentowe, relacje z targów i spotkań, informacje z kraju i ze świata, wywiady z przedsiębiorcami, opinie czytelników, a także informacje o ofertach firm.
Oficjalna strona: www.rynekelektryczny.pl
Elektrosystemy
To pierwsze w Polsce czasopismo w branży elektrotechnicznej, zajmujące się nie tylko opisywaniem konkretnych produktów, ale również analizujące zjawiska ekonomiczne, zachodzące w firmach z tej branży. Co miesiąc do głównego wydania „Elektrosystemów” dołączane są specjalne dodatki tematyczne.
Oficjalna strona: www.elektrosystemy.com.pl
Luminous
To międzynarodowy magazyn oświetleniowy wydawany przez firmę Philips Lighting. Można w nim zobaczyć najnowsze osiągnięcia w dziedzinie profesjonalnego oświetlenia oraz zainspirować się pokazanymi realizacjami.
Oficjalna strona: www.lighting.philips.pl
Lampa halogenowa
Jest rodzajem elektrycznego źródła światła. Jest to żarówka z wolframowym żarnikiem, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, zapobiegając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej. Atutem lamp halogenowych są szybki zapłon, niewielkie rozmiary, brak konieczności stosowania układów zapłonowych, niewielkie straty strumienia świetlnego w okresie eksploatacji oraz wysoki poziom wskaźnika oddawania barw. Wadą lampy halogenowej jest niewielka skuteczność i trwałość w porównaniu do lamp wyładowczych, czy lamp LED.
Inteligentny budynek
Inteligentny dom, system zarządzania budynkiem - tym mianem określany jest wysoko zaawansowany technicznie budynek. Posiada on system detektorów i czujników oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Na podstawie informacji pochodzących z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji. Nie może on wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku. System zarządzania budynkiem (ang. BMS - Building Management Systems) jest stosowany w budynkach biurowych, przemysłowych i instytucji. Polem działania tegoż systemu jest kontrola, integracja, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie takich elementów jak:
- sieć teleinformatyczna,
- sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach oraz ruchu, w oparciu o natężenie światła itp.,
- sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń,
- sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza tj. zawartość dwutlenku węgla i wilgotność,
- symulacja obecności,
- ochrona bytu i mienia,
- system alarmowy i monitoring,
- system przeciwpożarowy,
- system kontroli dostępu,
- system zasilania UPS,
- system pogodowy,
- obsługa urządzeń audio-video i innych codziennego użytku,
- złożony system personalizacji,
- system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych
Bezpieczeństwo Energetyczne
Brak zagrożenia przerwaniem dostaw paliw i energii. Stan ten zapewnia dywersyfikacja dostaw importowanych paliw oraz zwiększanie zdolności wydobywczej ze złóż krajowych - gazu ziemnego, ropy naftowej oraz wykorzystanie krajowych złóż węgla, co pozwala na nieprzerwaną pracę systemu energetycznego kraju w sytuacji przerwania dostaw z jednego źródła. Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne można również przyczyniać się rozproszenie źródeł energii.
Oświetlenie Awaryjne
Jest to oświetlenie przeznaczone do stosowania podczas awarii zasilania urządzeń do oświetlenia podstawowego. Najważniejszą normą w Polsce dotyczącą oświetlenia awaryjnego jest PN-EN 1838:2005. Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne [2]. Norma ta stanowi tłumaczenie normy EN 1838. Zawarte w niej wymagania określają minimalne wartości, które powinny spełniać systemy oświetlenia awaryjnego. Według normy PN-EN 1838:2005 [2] oświetlenie awaryjne obejmuje: oświetlenie zapasowe i awaryjne oświetlenie ewakuacyjne.
Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, którego ogólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyjścia z miejsca pobytu w sytuacji zaniku normalnego zasilania, a składa się z trzech następujących rodzajów oświetlenia :
– oświetlenia drogi ewakuacyjnej, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie opuszczania miejsc pobytu osób przez stworzenie warunków widzenia umożliwiających identyfikację i wykorzystanie dróg ewakuacyjnych oraz łatwe zlokalizowanie i zastosowanie sprzętu pożarowego i sprzętu bezpieczeństwa.
– oświetlenia strefy otwartej (zapobiegającego panice) – jego celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia paniki i umożliwienie bezpieczeństwa osób zmierzających w kierunku dróg ewakuacyjnych przez zapewnienie warunków widzenia umożliwiających dotarcie do miejsca, z którego droga ewakuacyjna mo?e być rozpoznana.
– oświetlenia strefy wysokiego ryzyka, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób biorących udział w potencjalnie niebezpiecznym procesie lub znajdujących się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, a także umożliwienie właściwego zakończenia działań w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w tej strefie.
Oświetlenie zapasowe
Jest częścią oświetlenia awaryjnego umożliwiającą kontynuację normalnych czynności w sposób zasadniczo niezmieniony.
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP)
Jest podstawową placówką naukowo-badawczą w Polsce zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie a także prowadzenie prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych.
Oficjalna strona: www.ciop.pl
Technika świetlna
Jest złożoną dziedziną wiedzy, obejmującą zagadnienia wytwarzania światła, formowania rozsyłu światła w przestrzeni, mierzenia światła i barwy oraz stosowania światła w celu oświetlenia obiektów i ich otoczenia. Składa się ona z takich rozdziałów jak: oprawy oświetleniowe, fotometria, źródła światła, kolorymetria i technika oświetlenia.
Oświetlenie miejscowe
Jest dodatkowym oświetleniem niektórych części przestrzeni, np. stanowiska pracy, sterowane niezależnie od oświetlenia ogólnego. Celem miejscowego oświetlenia jest uwidocznienie szczegółów zadania wzrokowego przez zwiększenie natężenia oświetlenia i odpowiednie ukierunkowanie wiązki strumienia świetlnego w określony obszar. Fotowoltaikawpolsce.com
Iluminacja obiektów
Jest formą artystyczną, która tworzy niepowtarzalny i wyjątkowy nastrój, a kolor światła wydobywa unikalny charakter obiektu. Całonocne oświetlenie jest formą ochrony i bezpieczeństwa przy obiekcie, ale również wpływa na nasze postrzeganie nocnej panoramy miasta.
Oświetlenie i Dekoracje Świąteczne
Podnoszą atrakcyjność nie tylko prywatnych posesji i centrów handlowych, ale co raz częściej również mostów, ulic i elewacji budynków wybranych miast i gmin. Kurtyny, girlandy, choinki, drzewa, węże świetlne, elementy słupowe, rzeźby, sznury i fontanny świetlne to tylko namiastka tego, co posiadają w swojej ofercie firmy zajmujące się profesjonalnym dekorowaniem i oświetleniem świątecznym.